<
>

W drodze do St. Petersburga z Tadeuszem Kościuszko…

Droga Tadeusza Kościuszki do St.Petersburga i z Petersburga
w kierunku Solury (fragmenty)

19.12.1796 – opuszcza St.Petersburg
21.12.1796 – Wyborg – dwudniowy postój związany z zapakowaniem karocy na sanie
24.12.1796 – obozuje w miastach: Loviisa, Borg (obecnie Prvoo) – w drodze do Helsinek
01.01.1797 – przybywa do Helsinek

DZIEŃ I WARSZAWA – DYNEBURG
godz. 5.45 – spotkanie uczestników na parkingu przed Muzeum Techniki (PKiN); godz. 6.00 – wyjazd na trasę. Przejazd przez Litwę. ZUŁÓW – miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego.
Przyjazd do DYNEBURGA, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja.
Zwiedzanie DYNEBURGA, dawnej stolicy Polskich Inflant: szkoła polska im. Józefa Piłsudskiego , Krzyż Legionów ustawiony 11 listopada 1992r. na cześć żołnierzy polskich walczących z bolszewikami w 1920r. o wolność Łotwy; twierdza. Nocleg.

DZIEŃ II DYNEBURG – PSKÓW – NOWOGRÓD WIELKI
Po śniadaniu – wyjazd w kierunku przejście granicznego. Przyjazd do:
RZEŻYCA (Rezekne) – zwiedzanie polskiej szkoły średniej ze statusem Szkoły Ekologicznej.
Przejście graniczne łotewsko-rosyjskie; odprawa paszportowo – celna.
PSKÓW – miasto o ponad 700-letniej historii; spacer po centrum miasta ze zwiedzaniem: Kremla i Grodu Dowmonta datowanych na XIII wiek, soboru św. Trójcy – z XVII-wiecznymi freskami i siedmiorzędowym ikonostasem, miejsca spoczynku wielu władców; obiadokolacja. Przejazd do Nowogrodu Wielkiego, zakwaterowanie w hotelu ; nocleg.

DZIEŃ III NOWOGRÓD WIELKI – CARSKIE SIOŁO -ST. PETERSBURG
Po śniadaniu w hotelu – zwiedzanie NOWOGRODU: Kreml, Sobór św. Zofii z 1050r. (prawdopodobnie najstarsza budowla w Rosji) z zabytkowymi oryginalnymi drzwiami
zw. płockimi, pomnik tysiąclecia Rusi, Dwór Jarosława (cz. miasta za rzeką) z Pałacem Podróżnym Katarzyny II.
CARSKIE SIOŁO (Puszkino) – spotkanie z przewodnikiem lokalnym oraz zwiedzanie Pałacu Katarzyny z Bursztynową Komnatą. Przejazd do St. Petersburga. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ IV SANKT PETERSBURG
Po śniadaniu – spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz wyjazd na zwiedzanie obiektów: pałac zimowy – Ermitaż, plac i Sobór Izaaka, Miedziany Jeździec – pomnik Piotra Wielkiego, Newski Prospekt – spacer. Czas wolny. Obiadokolacja. Wieczorna przejażdżka statkiem po Newie i kanałach. Nocleg.

DZIEŃ V SANKT PETERSBURG – PETERHOF
Po śniadaniu wyjazd z miejscowym przewodnikiem na c.d. zwiedzania ST. PETERSBURGA: Twierdza Pietropawłowska, Katedra Piotra i Pawła z grobami carów ( m.in. Mikołaja II), Monastyr Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Mikołaja, Pole Marsowe, krążownik ”Aurora”, Admiralicja. Przejazd do PETERHOFU – port nad Zatoką Fińską, zespół pałacowo – parkowy z Pałacem Letnim i pięknymi fontannami. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

DZIEŃ VI ST. PETERSBURG – WYBORG – HELSINKI
Po śniadaniu wyjazd do Estonii oraz zwiedzanie na terenie Rosji:
WYBORG – miasto w Rosji, leżące na Przesmyku Karelskim, nad Zatoką Wyborską; miasto z historią szwedzką, rosyjską i fińską; spojrzenie na zamek, którego początek sięga XIII wieku. Przejście graniczne rosyjsko-fińskie; odprawa.
Przyjazd do HELSINEK, krótkie zwiedzanie; Plac Senacki otoczony mnóstwem budynków klasycystycznych i Katedrą Luterańską, , . Zaokrętowanie na prom; obiadokolacja na statku; nocleg.

DZIEŃ VII TALLIN – RYGA
Po śniadaniu na promie – wyjazd na zwiedzanie TALLINA z przewodnikiem miejscowym, m.in. Górne i Dolne Stare Miasto, Cerkiew Aleksandra Newskiego, średniowieczne wieże; ”Długi Herman” i „Gruba Małgorzata” , kościół luterański, ulice – tzw. Długa i Krótka noga , Ratusz Miejski, Wielka Gildia Kupiecka, kościół protestancki św. Ducha). Czas wolny. Przyjazd do RYGI. Obiadokolacja we własnym zakresie w kompleksie gastronomicznym LIDO z dużym wyborem regionalnych potraw i napojów (samoobsługa). Zakwaterowanie
w hotelu Nocleg .

DZIEŃ VIII RYGA – WARSZAWA
Po śniadaniu wyjazd na trasę oraz zwiedzanie: RYGA – zwiedzanie Starego Miasta z udziałem przewodnika miejscowego m.in.: Ratusz, Zamek Kawale-rów Mieczowych, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. ”Trzej Bracia”, Mała i Wielka Gildia, Katedra Domska, Dom Bractwa Czarnogłowych. Przyjazd do Warszawy ok. godz. 21.30 – 22.00

CENA: 2120 PLN   (minimum 27 osób)

*dopłata do pokoju jednoosobowego 650PLN

CENA ZAWIERA:
* transport klimatyzowanym autokarem z obsługa 2 kierowców,
* 6 noclegów w hotelach ** /***( pokoje 2-3-osobowe z łazienką + 1 nocleg na promie
pasażerskim – kajuty 4-osobowe)
* wyżywienie – 6 x obiadokolacje + 7 x śniadanie
* opiekę pilota na całej trasie,
* ubezpieczenie NNW i KL oraz bagażu z sumą gwarancyjną 30 tys. EUR;
* opłaty graniczne, drogowe, parkingowe;
* podatek VAT

Uwaga: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

CENA NIE ZAWIERA:
*biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz obsługi przewodników miejscowych /150 EUR/.
*ew. udziału w przedstawieniu
*przejażdżki statkiem po Newie – 15 EUR
* kosztów wizy do Federacji Rosyjskiej – 360 zł za osobę.

Koszt

2120 PLN
Kategoria

Zapisz sięPolecane wycieczki