Dęblin – Puławy

TERMINY: 25.05, 28.09.2019

DĘBLIN położony jest u ujścia Wieprza do Wisły. Ten walor został wykorzystany w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy to w roku 1838 władze carskie rozpoczęły  budowę twierdzy wg  projektu generała Iwana Dehna (podobnie w Warszawie, Modlinie i Brześciu). W latach 1840-1915 Dęblin nosił nazwę Iwanogród. W sierpniu 1920 z Dęblina wyruszyła kontrofensywa wojsk polskich w kierunku Warszawy (bitwa warszawska). W 1929 roku powstało Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa, obecnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.

Godz. 8.00 – Spotkanie uczestników w umówionym miejscu w Warszawie; odjazd na trasę godz. 8.15

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Dęblinie – jest nową instytucją kultury, której oficjalne otwarcie odbyło się 8 stycznia 2016 r. Sala muzealna podzielona jest na dwie części. Pierwsza sala to wystawa stała pt. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”, która urządzona jest chronologicznie, tj. od początków powstania pierwszych polskich jednostek przeciwlotniczych, począwszy od 1919 r. daty przyjętej jako narodziny polskiej artylerii przeciwlotniczej, aż po współczesność. Drugą część stanowi sala poświęcona jednostkom wojskowym stacjonującym obecnie w Koszalinie.  Istotną jest ekspozycja plenerowa, na której prezentowany zobaczyć można sprzęt przeciwlotniczy wielkogabarytowy: rakietowy, artyleryjski, radiolokacyjny, jak również dwa samoloty szkolno-treningowy PZL TS-11 Iskra oraz samolot transportowy Jak-40. Samolot Jak-40 można zwiedzać wewnątrz i zobaczyć jak podróżowały najważniejsze osoby w państwie, prezydenci, premierzy, ministrowie, marszałkowie.
Twierdza Dęblin – spacer z pokazaniem dostępnych budowli : Brama Lubelska Cytadeli; dosyć dobrze zachowanego Fortu II o nazwie „Mierzwiączka”. Wojskowy posiłek.

PUŁAWY -zespół  pałacowo – parkowy  Czartoryskich – wspaniała budowla z otaczającym parkiem krajobrazowym ;  spojrzenie na Domek Gotycki i Świątynię Sybilli – piękną budowle w kształcie rotundy
z kolumnami i pierwsze muzeum w Polsce!

Planowany powrót do Warszawy ok. godz. 18.30 – 19.00  (w miejsce j.w.)

CENA: 125PLN

CENA ZAWIERA: przejazd busem lub autokarem; obsługę pilota – przewodnika na całej trasie i przewodnika miejscowego; bilety wstępu do zwiedzanych obiektów; posiłek turystyczny;  ubezpieczenie NNW z sumą gwarancyjną 5 tys. zł/osoba; podatek VAT

Data

25 maja 2019

Koszt

125PLN

Kraje

Polska

Zapisz się

Polecane wycieczki