Mołdawia – klasztory, twierdze i winnice
TERMIN: 24.05 – 30.05.2020
DZIEŃ 1: Godz. 9.00 – zbiórka na MDL Okęcie. Godz. 11.15 – wylot do Kiszyniowa. Godz. 14.10 – lądowanie. Transfer do hotelu. Spacer z pilotem po centrum miasta. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 2: Śniadanie. Wyjazd do rezerwatu przyrody KORDY i zwiedzanie 3 klasztorów. KLASZTOR HINCU założony w 1678 r. pod wezwaniem św. PARASKIEWY z 1835r oraz cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej z 1841r . KLASZTOR CAPRIANA nazywany „Częstochową Mołdawii” kamienny, w stylu mołdawskim z końca XV w. W obrębie klasztoru średniowieczna cerkiew z XVI w. oraz nowa monumentalna cerkiew św. Jerzego. KLASZTOR CONDRITA z XVIII. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 3: Po śniadaniu wyjazd do miasta SOROKI uważanego za stolicę mołdawskich Cyganów. Zwiedzanie obronnej twierdzy z 1489 r. i dzielnicy cygańskiej z imponującymi pałacami. Krótki postój nad Dniestrem, przy granicy Mołdawii z Ukrainą przy tzw.„Świeczce” pomniku wdzięczności. Zwiedzanie zespołu KLASZTORÓW SAHARNA składającego się z Klasztoru Zwiastowania wykutego w skałach i naziemnego Klasztoru Trójcy Świętej z 1776 r. Na terenie klasztoru źródło z cudotwórczą wodą, relikwie św. Makarego oraz kapliczka z odciśniętą stopą Matki Boskiej.
Zwiedzanie najsłynniejszej mołdawskiej winnicy CRICOVA, z korytarzami wykutymi w skale o ponad 120 km długości przeznaczonymi do składowania wina .Degustacja kilku rodzajów mołdawskiego wina. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 4: Po śniadaniu wyjazd w kierunku skalnych klasztorów. Zobaczymy średniowieczny KLASZTOR TIPOVA położony na wysokim brzegu rzeki Nistru. Początki klasztoru to prawdopodobnie X – XII w. Jest to największy prawosławny klasztor jaskiniowy w Mołdawii i Europie Wschodniej.
KLASZTOR CURCHI uznawany za perłę XIX wiecznej besarabskiej architektury, jeden z największych, najbogatszych i najpiękniejszych klasztorów Mołdawii. Na terenie klasztoru 5 kościołów. Największy z nich to świątynia pod wezwaniem Narodzenia Matki Boskiej z 1866 r. Wokół stare dęby.
Przejazd do rejonu ORHEIUL VECHI – Stary Orgiejów, duma Mołdawii, rozległy zabytkowy zespół archeologiczno-krajobrazowy usytuowany w malowniczej dolinie rzeki RAUT. Najstarszy klasztor skalny BOSIE założony został w 1665 r. Mnisi przebywali tu do 1816 r.
W opuszczonym klasztorze PESTERE mieszkańcy sąsiadującej wioski BUTUCENI przekształcili cerkiew na swoją świątynię. Spacer po wiosce z tradycyjnymi błękitno niebieskimi domami.
Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 5: Po śniadaniu przejazd na terytorium autonomicznej GAGAUZJI obszaru położonego w południowej części MOŁDAWII z miastem VULCANESTI, terenem między miastami KOMRAT a CEDIR-LUNGA i 2 wiejskimi enklawami. Rdzenna ludność to Gaguazi tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie. Zwiedzanie centrum KOMRAT stolicy Gagauzji. Przejazd do BESALAMA miasta liczącego 4500. mieszkańców w tym 4300 Gagauzów z jedynym w świecie Narodowym Muzeum Historii i Etnografii Gagauzji i cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego.
W powrotnej drodze do Kiszyniowa zwiedzimy MILESTI MICI najbardziej znaną mołdawską winnicę
i największą w świecie przechowalnię wina. Wino magazynuje się w wykutych w wapieniu korytarzach o długości ok.250 km na głębokości 30 – 85 metrów. Zwiedzanie połączone jest z degustacją i kolacją. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 6: Po śniadaniu przejazd do NADDNIESTRZA – Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, państwa samozwańczego obejmującego tereny na lewym brzegu Dniestru oraz prawobrzeżne miasto BENDERY pas ziemi o długości 200 km. Republika oderwała się od Mołdawii w 1990 r. Jest to ostatni skansen komunizmu ze wspaniałą przyrodą. Tereny te stanowiły scenerię wielu epizodów filmów „Pan Wołodyjowski „ czy „Ogniem i Mieczem”. Zwiedzanie BENDERY- twierdzy tureckiej z przełomu XV i XVI w., katedry z 1834 r. , rynku z ratuszem . Zwiedzimy również KICKANY wieś powstała w XIV w. z męskim prawosławnym klasztorem NOUL NEAMT z 1864r. Wśród wielu zabudowań katedra Wniebowzięcia Matki Boskiej. TYRASPOL – stolica Republiki Naddniestrzańskiej. Współczesny gród założony w 1792 r. przez Aleksandra Suworowa jako twierdza obronna przed Turkami. W mieście słynna tyraspolska wytwórnia alkoholi KVINT. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 7: Po śniadaniu wyjazd do CASTEL MIMI, okazałego zamku z końca XIX w. zbudowanego z inicjatywy gubernatora Besarabii, syna uchodźców greckich Konstantyna Mimi. Sprowadził on do Mołdawii burgundzki szczep białych winogron aligote. W roku 1940 powstała przy zamku wielka wytwórnia wina. Obejrzymy zamek z zewnątrz i piękny ogród.
Godz. 15.00 – wyjazd na lotnisko w Kiszyniowie. Godz. 17.55 – wylot do Warszawy, lądowanie w Warszawie o godz. 18.45.
CENA: 3.000 PLN + 10 zł na Gwarancyjny Fundusz Ubezpieczeniowy.
CENA ZAWIERA: przelot samolotem na trasie Warszawa – Kiszyniów – Warszawa; autokar na transfery i zwiedzanie zgodnie z programem; 6 noclegów w hotelu 3 gwiazdkowym ze śniadaniami i kolacjami; opeka pilota; ubezpieczenie kosztów leczenia do 10 tys. Euro, nieszczęśliwe wypadki 2 tys. Euro, bagaż 200 Euro.
CENA NIE ZAWIERA: napoi do kolacji; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników lokalnych około 100 Euro; ubezpieczenia od chorób przewlekłych; kosztów rezygnacji z wyjazdu w wysokości 2,8% ceny wycieczki.