Śladami Rzymian na Węgrzech

TERMIN: 21.08 – 25.08.2019

DZIEŃ I: WARSZAWA – BUDAPESZT

Godz. 6.00 – spotkanie na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN w Warszawie; odjazd na trasę godz. 6.15.

DUKLA – miasto znane było z handlu winem, o czym świadczą piwnice w Rynku – dawne składy win; spacer
z pokazaniem: ratusza, zamku – obecnie siedziby Muzeum Historycznego, Kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny z 1764 r., kościoła pw. św. Jana z Dukli zbudowanego w latach 1761–1764, a w nim w bocznej kapliczce rzeźbioną srebrzystą trumnę Jana z Dukli. Odrobina czasu wolnego,

Przyjazd do BUDAPESZTU wieczorem. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

DZIEŃ II: BUDAPESZT

Po śniadaniu  spotkanie z miejscowym przewodnikiem i wyjazd na zwiedzanie Budapesztu. W programie: zwiedzanie ruin rzymskiego miasta AQUINCUM wraz z wystawą wykopalisk i Muzeum Łaźni, a następnie standardowe zwiedzanie miasta począwszy od Wzgórza Zamkowego (starówka, Kościół Macieja, Baszty Rybackie i Zamek z zewnątrz), następnie Parlament z zewnątrz, Bazylika św. Stefana – wejście, Al. Andrassyego, Plac Bohaterów z pomnikiem Millennium, Park Miejski z zamkiem Vajdahunyad i kąpieliskiem Szechenyiego.

Na zakończenie zwiedzania spacer po centrum i bulwarze naddunajskim (ewentualnie jeśli starczy czasu – wizyta w zabytkowej hali targowej).  Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ III: BUDAPESZT – TAC – SZOMBATHELY – KOSZEG

 Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie z pokoi oraz wyjazd:

TAC (w okolicach Szekesfehervaru, czyli rzymskiego ALBA REGIA). Zwiedzanie ruin zabudowań rzymskich GORSIUM-HERCULIA.

SZOMBATHELY (rzymska SAVARIA) – zwiedzanie zbiorów archeologicznych Iseum Savariense oraz udział w Karnawale Savarii. Dotychczasowe edycje  Karnawału Savarii  były ciekawe, a w trakcie jego trwania „na żywo” można było zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie w osadzie rzymskiej, jak wyglądały walki gladiatorów, parada legionistów, zawody łucznicze, cześć oddawana boginiom w świątyni itp. – wszystkie pokazy w strojach/zbrojach z epoki. Poza stałymi wystawami są do obejrzenia też ciekawe wystawy czasowe, specjalnie przygotowane na to wydarzenie.  Przejazd na kolację i nocleg do KOSZEG.

 DZIEŃ IV: KOSZEG – SOPRON – BRATYSŁAWA

Po śniadaniu w hotelu – wykwaterowanie z pokoi. Piesze zwiedzanie KOSZEG: ze średniowiecznym zamkiem Jurisicsa,. Odrobina czasu wolnego. Wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:

 SOPRON (rzymska SCABANTIA). Architektura starej części miasta wskazuje na jego starą historię – piesze zwiedzanie miasta, m.in.  muzeum zbiorów z czasów rzymskich oraz słynnego Domu Fabriciusa (m.in. apartamenty mieszczańskie). W 1939 roku w Sopronie utworzono obóz dla internowanych żołnierzy polskich. Większość tych żołnierzy, przez Jugosławię dotarła do Francji, później do Anglii, aby kontynuować rozpoczętą we wrześniu 1939 roku walkę z okupantami – pomoc udzieloną polskim górnikom upamiętnia tablica odsłonięta w  2006 roku.

RUST – najmniejsze miasto statutarne na terenie Austrii. W 1975, podczas Europejskiego Roku Dziedzictwa Architektonicznego, Rust (wraz z Salzburgiem i Krems an der Donau) zostało uznane za „wzorowe miasto”. Od 2001 Rust jako część Krajobrazu kulturowego Fertö/Jezioro Nezyderskie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

DEVIN (SK) – Zamek Devín – ruiny średniowiecznego zamku Devín położone na potężnej skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, w bratysławskiej dzielnicy Devín;. miejsce to znane było już w starożytności – znajdował się tu rzymski posterunek graniczny. Kościół św. Krzyża – Panny Marii, którego początki sięgają XIV wieku.

BRATYSŁAWA –  stolica oraz największe miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami, tj. na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią

Z miejscowym przewodnikiem zobaczymy majestatyczny zamek na wzgórzu, powędrujemy uliczkami Starego Miasta z katedrą św.Marcina – największym i najważniejszym kościołem w stolicy Słowacji Bratysławie( przez 300 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich) i oczywiście zobaczymy pozostałości rzymskiego  obozu  wojskowego GERULATA w dzisiejszej dzielnicy Rusovce. Obiadokolacja. Przyjazd do hotelu – nocleg.

DZIEŃ V: BRATYSŁAWA – WARSZAWA
Śniadanie w hotelu.  Wykwaterowanie z pokoi i wyjazd w kierunku  do Warszawy. Na trasie  postój w miejscowości TRNAWA – miasto z polskim elementem: w w nocy z 10 na 11 września 1382 r. zmarł Ludwik Węgierski, król Węgier i Polski; i węgierskiej: w latach 1543–1820 Trnawa była siedzibą prymasów Węgier. Spacer po bardzo miłym mieście …  Po stronie polskiej – dłuższa przerwa na posiłek – płatne we własnym zakresie. Planowany przyjazd do Warszawy ok. 22.00 – 22.30.

CENA: 1470PLN

CENA ZAWIERA: przejazd busem lub autokarem dostosowanym do wielkości grupy z obsługa dwóch kierowców; 4 noclegi w hotelach – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami; posiłki: 4 obiadokolacje + 4 śniadania; obsługę na pilota na całej trasie; opłaty miejscowe; ubezpieczenie NNW/KL z sumą gwarancyjną 10 tys. EUR/os; TFG, VAT

CENA NIE ZAWIERA: kosztu biletów wstępu i obsługi przewodników miejscowych – 45-50 EUR/os.

Data

21 Sie 2019 - 25 Sie 2019

Koszt

1470PLN

Zapisz się

Polecane wycieczki