Śladami Jana Piwnika „Ponurego”

ŚLADAMI  JANA PIWNIKA „PONUREGO”
i … z wizytą u Sołtysa

Wąchock – Wykus – Skarżysko Kamienna

TERMIN: 29.09.2018r

Jan Piwnik (ur. 1912) –  we wrześniu 1939r. walczył jako  dowódca kompanii w zmotoryzowanym batalionie polowym policji;  przedostał się na zachód; jeden z pierwszych cichociemnych; był członkiem elitarnego oddziału ZWZ – „Wachlarz; w styczniu 1943r. wsławił się brawurową akcją oswobodzenia „Wani” z więzienia w Pińsku; założył partyzanckie obozowisko na Wykusie;  16.06.1944r. po Jewłaszami (dzisiejsza Białoruś) zginął podczas akcji a jego ostatnie słowa brzmiały –  ”Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”.

Godz. 7.30 – spotkanie na parkingu na Placu Bankowym; odjazd na trasę o godz. 7.45. Przyjazd do  WĄCHOCKA,  spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie: Opactwo Cystersów:  jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki romańskiej w Polsce: pierwszy klasztor  został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku  a najlepiej zachowany refektarz (jadalnia mnichów), dormitorium z XII w.  (sypialnia mnichów) oraz fraternia z XIII w.; Dnia 12 czerwca 1988r. w murach klasztoru cystersów umieszczono prochy Jana Piwnika „Ponurego”, wcześniej przewiezione z terenu Białorusi. Odrobina czasu wolnego.  Posiłek turystyczny.

Spacer oraz  pokazanie :

  • nad rzeką Kamienną pozostałości zespołu fabrycznego: dom zarządu, budynki fabryczne, urządzenia hydrotechniczne z tamą i przepustami –  jednego z ośrodków  Staropolskiego Okręgu Przemysłowego;
  • Pomnik Sołtysa
  • Pomnik majora Jana Piwnika „Ponurego”  

Przejazd na Polanę WYKUS – leśną bazę powstańców Langiewicza (powstanie styczniowe), partyzantów „Hubala (jesień 1939r.)”, „Ponurego” i „Nurta” (AK).  Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

SKARŻYSKO KAMIENNA – przyjazd do Muzeum im. Orła Białego  – zwiedzanie.

Przewidywany czas przyjazdu do Warszawy ok. godz. 20.00 – 20.30.

CENA: 99 PLN, 90 PLN  Seniorzy, członkowie PTTK

Cena zawiera: przejazd busem lub autokarem na całej trasie, obsługa pilota-przewodnika oraz przewodnika miejscowego, ubezpieczenie NNW, posiłek turystyczny, opłaty miejscowe, bilety wstępu, kwiaty i znicze, podatek VAT.

Uwaga: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Data

Wrz 29 2018

Czas

08:00 - 18:00

Koszt

99 PLN

Zapisz się

Polecane wycieczki