Śladami generała Stanisława Maczka

TERMIN: 23.10-28.10.2019

DZIEŃ I: Godz. 22.45 – spotkanie uczestników na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN, odjazd na trasę godz. 23.00.

DZIEŃ II: BERLIN – AACHEN

BERLIN – przejazd przez centrum z pokazaniem m.in. Reichstagu, Bramy Brandenburskiej oraz Muru Berlińskiego. Godz. 8.00 – przyjazd do SACHSENHAUSEN godz. 8.30 – rozpoczęcie zwiedzania Muzeum – Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen. Niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936r. Do 1945 r. więziono w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen 200 tys. ludzi z całej Europy. Dziesiątki tysięcy więźniów padły ofiarą mordów lub nieludzkiego traktowania. KOLONIA – krótkie zwiedzanie centrum, m.in. katedry. Ok. godz. 20.00-20.30 – przyjazd do AKWIZGRANU (niem. AACHEN); zakwaterowanie, obiadokolacja.

DZIEŃ III: AACHEN – BREDA

Po śniadaniu w hotelu – wyjazd na trasę oraz zwiedzanie: AKWIZGRAN (krótko) – miasto leżące centralnie na granicy trzech państw, od czasów Karola Wielkiego wyznające duchowe korzenie, wartości i ideały kontynentu. Symbolem miasta i monumentalnym świadectwem dawnej świetności Europy jest katedra Aachener Dom, pierwsza katedra w Europie Płn. Przejazd przez BRUKSELĘ (nie można ominąć) – zobaczymy: wspaniałe budowle na Placu wielkim, Pałac Królewski, Katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli, w której w 1993 odbył się uroczysty pogrzeb króla Belgów Baudouina a w 1999 w katedrze odbył się ślub następcy tronu – Filipa, księcia Brabancji z hrabianką Matyldą d’Udekem d’Acoz ; budynki Parlamentu Europejskiego… a następnie Szlakiem Polskiego Korpusu: TIELT – cmentarz żołnierzy z I i II wojny światowej; groby 8 żołnierzy polskich 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka – oznaczone biało-czerwonym godłem; GANDAWA – w walkach o miasto w dniach 11–14 września 1944, brała udział polska Pierwsza Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka.Lokeren – St.Niklos – Antwerpia (spojrzymy na Zamek Het Steen, renesansowy ratusz i XVI-wieczne kamienice, fontannę Bodo oraz gotycką Katedrę NMP) – trasa przemarszu wojska polskiego we wrześniu 1944r. BREDA – miasto wyzwolone 29 października 1944 roku przez 1 Dywizję Pancerną (1DPanc.) dowodzoną przez generała Stanisława Maczka w ramach natarcia kanadyjskiej 1 Armii w kierunku ujścia Mozy. Polscy żołnierze zostali entuzjastycznie powitani przez mieszkańców Bredy. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy” . Holandia (podobnie jak Belgia) stała się po wojnie dla kilkuset polskich żołnierzy nową ojczyzną. Wielu z nich otrzymało po wojnie honorowe obywatelstwa miast, którym przywracali wolność. W uznaniu zasług 1 DPanc uhonorowana została Wojskowym Orderem Wilhelma, stanowiącym najstarsze i najwyższe odznaczenie Królestwa Niderlandów. Dowódcy dywizji przyznano na wniosek mieszkańców Bredy honorowe obywatelstwo Holandii. O szczególnych związkach polskich pancerniaków z holenderskim miastem przypomina znajdujące się w nim Muzeum gen. Maczka (czasowo nieczynne). Generał zmarł w Edynburgu 11 grudnia 1994 r. Miał 102 lata. Zgodnie z jego życzeniem, został pochowany wraz z żołnierzami dywizji poległymi przy wyzwalaniu Bredy, na tamtejszym polskim cmentarzu wojennym. BREDA – godz. 18.00 spotkanie z przedstawicielami polskiej szkoły i stowarzyszenia weteranów. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ IV: BREDA

Po śniadaniu w hotelu wyjazd na uroczystości związane z 75-tą rocznicą wyzwolenia Bredy

10.30 Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Oosterhout – składanie wieńców, przemówienia; spacer z pokazaniem m.in. kamienia upamiętniającego Batalion Strzelców Podhalańskich

14.30 uroczystość składania wieńców przy tablicy upamiętniającej 75 rocznicę wyzwolenia przez żołnierzy 1.PDP (Parade 12)

15.15 przejazd weteranów wojskowymi autami historycznymi i pochód orkiestry i warty honorowej z towarzyszącą im młodzieżą i ludnością

15.45 Podest przed Ratuszem i przywitanie ludności przez aktorów przedstawiających scenę sprzed prawie 75 lat; przemawiać będzie tamtejszy burmistrz miasta van Slobbe i generał Maczek..

16.00 scena przed ratuszem na Grote Markt i wielki namiot: koncert, prezentacja części filmu „oczami mojego polskiego dziadka” i zaproszenie do zabawy jak za tamtych czasów: gra orkiestra LaBanda muzykę m.i. Glenna Millera i tancerze Swing City Breda tańczą i wraz z członkami grup rekonstrukcyjnych 1.PDP zapraszają obecnych widzów do tańca. Program będzie miał przerwy i potrwa do 19.00, będziemy częstować widzów polskimi smakołykami *

20.00 Teatr Chassé: przywitanie gości przez tutejszą młodzież polonijną i uczniów ze szkół holenderskich; występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Obiadokolacja. Nocleg

DZIEŃ V: BREDA – OBERLANGEN

Po śniadaniu udział w uroczystościach w Bredzie a następnie wyjazd na trasę:

9.15 msza św. celebrowana przez ks. Klima;

10.45 ceremonia składania kwiatów na cmentarzu honorowym w dzielnicy Ginneken;

12.45-13.00 ceremonia na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym (przy Ettensebaan), gdzie pochowany jest gen. Stanisław Maczek i 161 żołnierzy polskich; lunch.

DRIEL – Plac Polski: pomnik Surge Polonia – upamiętniający udział żołnierzy 1SBS gen. Sosabowskiego ARNHEM – w ramach operacji „Market Garden” (17-26 września 1944) pod Arnhem wylądowała brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa (później wsparta polską 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową). Oosterbeek – cmentarz wojenny żołnierzy poległych w operacji „Market Garden”, w tym Polaków. HAREN – w latach 1945–1948 zajęte przez polskich żołnierzy i byłych więźniów. Początkowo nazywane Lwów, potem Maczków. 19 maja 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka zajęli teren i do 28 maja przenieśli wszystkich mieszkańców miasteczka do okolicznych miast (pozostawiono burmistrza z rodziną i zakonnice)]. Na ich miejscu umieszczono 5 000 Polaków uwolnionych z obozów pracy i obozów jenieckich. Wśród nich byli powstańcy warszawscy, w tym 1728 kobiet, uczestniczek powstania uwolnionych z obozu w Oberlangen. OBERLANGEN – 2 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w Oberlangen, oswobadzając ponad 1700 uczestniczek powstania warszawskiego. Kamień z pamiątkową tablicą. Kolacja i nocleg.

DZIEN VI: OBERLANGEN – WARSZAWA

Po śniadaniu – wyjazd na trasę oraz zwiedzanie: BRUSZWIK – miasto doznało poważnych zniszczeń podczas nalotów wojsk brytyjskich i amerykańskich w październiku 1944. W mieście pracowały tysiące robotników przymusowych. Spacer po Placu Zamkowym i Rynku Starego Miasta z pokazaniem m.in. zamku Dankwarderode oraz kościoła św. Marcina. Odrobina czasu wolnego. Wyjazd w kierunku Warszawy. Posiłek w Torzymiu – po polskiej stronie. Przewidywany powrót do Warszawy ok. godz. 23.00 – 23.30. w pobliżu Dworca Centralnego.

CENA: 1645 PLN

CENA ZAWIERA: przejazd autobusem dostosowanym do wielkości grupy z obsługą 2 kierowców; opłaty drogowe; 4 noclegi w hotelach – pokoje 2- 3 – osobowe; wyżywienie: 4 śniadania , 5 obiadokolacji; obsługę pilota na całej trasie; kwiaty i znicze; podatek VAT

CENA NIE ZAWIERA: biletów wstępu i obsługi przewodników miejscowych  ok. 45-50 EUR

Data

23 Paź 2019 - 28 Paź 2019

Koszt

1645 PLN

Zapisz się

Polecane wycieczki