Śladami Czesława Niemena w 80-tą rocznicę jego urodzin

TERMIN: 15-17.02.2019

CZESŁAW NIEMEN – właściwie: Czesław Juliusz Wydrzycki: urodzony 16 lutego 1939r, w Wasiliszkach Starych na Grodzieńszczyźnie – zmarł 17 stycznia 2004r. w Warszawie. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Wasiliszkach –  w międzyczasie  przez 1 rok uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie. Jednak tęsknota za rodziną i przyjaciółmi spowodowała powrót do Wasiliszek. W roku 1958 rodzina Wydrzyckich opuściła rodzinny dom i wyjechała do Polski. W początkach kariery, po odniesieniu pierwszych sukcesów, w tym także na koncertach we Francji – za namową przyjaciół zamiast swojego nazwiska zaczął używać pseudonimu artystycznego NIEMEN – łatwiej wymawianego przez cudzoziemców. Z czasem pseudonim stał się urzędowym nazwiskiem. Był świetnym piosenkarzem, kompozytorem, instrumentalistą.
Piosenka – protest song   „Dziwny jest ten świat „  stała się hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych.
                        Dziwny jest ten świat…….
lecz ludzi dobrej woli jest więcej….

DZIEŃ I: WARSZAWA – GRODNO

Godz. 7.00 – spotkanie na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN ; odjazd na trasę godz. 7.15. Przejście graniczne Kuźnica-Białostocka – Bruzgi; odprawa celno – paszportowa. Przyjazd do Grodna.

GRODNO – z przewodnikiem miejscowym zwiedzanie kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego; przejazd przez miasto z pokazaniem dawnej szkoły muzycznej, do której uczęszczał Czesław Wydrzycki (Niemen).

Wieczór wspomnień w gronie miejscowych Polaków.  Obiadokolacja w centrum miasta. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ II: GRODNO – WASILISZKI – GRODNO

Po śniadaniu wyjazd oraz zwiedzanie miejscowości:

SZCZUCZYN – miasteczko będące niegdyś własnością Scypionów, a na początku XIXw.  otrzymał jako wiano minister skarbu Królestwa Polskiego – ks. Ksawery Drucki – Lubecki.  Zwiedzanie : dawnego kolegium pijarów – wśród absolwentów  byli m.in. Onufry Pietraszkiewicz i Ignacy Domeyko; kościoła katolickiego p.w. Serca Jezusowego i św. Teresy; muzeum w pałacu wzniesionego pod koniec XIXw. dla ks. Władysława Druckiego-Lubeckiego;

ŻOŁUDEK – niegdyś siedziba starostwa niegrodowego; w 1706 była tutaj główna siedziba Szwedów Karola XII.  Kościół katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP ufundowany przez Tyzenhauzów w 1828r. (budowę ukończyła w 1853r Hermancja Uruska – nieprzerwanie czynny; w kościele znajduje się krypta grobowa,
w której pochowano m.in. podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza. Spojrzenie na zespół pałacowy w d. majątku ziemskim z pałacem wzniesionym w1908 roku dla księcia Włodzimierza Czetwertyńskiego; po II wojnie światowej cały zespół zajmowało wojsko.

WASILISZKI – dom rodzinny Czesława Niemena – obecnie klub-muzeum licznie odwiedzany przez Jego fanów; neogotycki kościół katolicki p.w. św Piotra i Pawła z ciekawym wnętrzem – z tablica upamiętniającą Czesława Niemena. Wieczór wspomnień. Obiadokolacja.  Powrót do Grodna, nocleg w hotelu.

DZIEŃ III: GRODNO – WARSZAWA
GRODNO – po śniadaniu wyjazd z hotelu. Zwiedzanie Grodna – Stary i Nowy Zamek, Dom – Muzeum Elizy Orzeszkowej, spacer uliczkami starego Grodna. Odrobina czasu wolnego. Przejście graniczne Bruzgi – Kuźnica Białostocka. Planowany powrót do warszawy ok. godz. 21.00.

CENA: 605PLN

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem lub busem (w zależności od liczebności grupy), zakwaterowanie w hotelu – pokoje 2-osobowe z łazienkami; wyżywienie: wg programu – 2 obiadokolacje, 2 śniadania; obsługa pilota na całej trasie, ubezpieczenie NNW/KL z sumą gwarancyjną 10 tys. EUR/osoba; opłaty miejscowe.

CENA NIE ZAWIERA: białoruskiej wizy grupowej – 70 PLN; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników miejscowych – 20 EUR/osoba w grupie do  25 osób; powyżej – 16 EUR

Data

Lut 15 2019

Koszt

605PLN

Kraje

Białoruś

Zapisz się

Polecane wycieczki