Ryga – Tallin – Helsinki – Wilno

RYGA – TALLIN – HELSINKI – WILNO
ŁOTWA – ESTONIA – FINLANDIA – LITWA

TERMIN: 26.05. – 01.06.2019

DZIEŃ I: WARSZAWA – KIEJDANY – SZAWLE
WARSZAWA – godz. 6.15 – spotkanie uczestników – parking przed Muzeum Techniki (PKiN) w Warszawie. Godz. 6.30 – odjazd na trasę Warszawa – Szawli. KIEJDANY – spacer po Starym Mieście: mauzoleum Radziwiłłów, zabytkowe kamienice. Przejazd do SZAWLI, zakwaterowanie; obiadokolacja; nocleg.

DZIEŃ II: SZAWLE – RUNDALE – RYGA
Po śniadaniu wyjazd do Rygi oraz zwiedzanie miejscowości: GÓRA KRZYŻY – jedynego w swoim rodzaju sanktuarium pod gołym niebem – znajdują się tu setki tysięcy różnej wielkości krzyży: od potężnych , kilkumetrowej wysokości do niewielkich krzyżyków, przybijanych do ramion większych krzyży.  RUNDALE (Łotwa) – zwiedzanie pałacu książęcego porównywanego do pałaców Petersburga. RYGA – zwiedzanie: Stare Miasto, m.in. : kościół św. Piotra i Katedra Najświętszej Marii Panny (Rigas Doms) – jedne z największych budowli w krajach bałtyckich; Dom Bractwa Czarnogłowych; Plac Katedralny i uliczki z pięknymi mieszczańskimi kamieniczkami; Zamek Ryski z Muzeum Historii Łotwy; budynek rycerstwa inflanckiego (obecnie siedziba łotewskiego parlamentu); fragmenty murów obronnych z ocalałą Basztą Prochową; spacer po Nowym Mieście. Obiadokolacja we własnym zakresie w kompleksie gastronomicznym LIDO – bogaty wybór dań regionalnych. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie nocleg.

DZIEŃ III: RYGA – TALLIN
Po śniadaniu przejazd do najpiękniejszej krainy Liwonii – PARKU NARODOWEGO GAUJA – zw. Łotewską Szwajcarią: SIGULDA – miejscowość letniskowa; TURAIDA – zamek górujący nad doliną rzeki Gauji.  Przyjazd do TALLINA – zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym : Dolne Miasto z najsłynniejszą ulicą tallińskiej Starówki: ulica Pikk z zachowaną średniowieczną zabudową; Rynek z zabytkowym ratuszem, Górne miasto z zamkiem, murami obronnymi, basztami i bramami; katedra luterańska; sobór św. Aleksandra Newskiego; kościoły pw św. Olafa, św. Ducha, św. Mikołaja. Obiadokolacja w hotelu, nocleg.

DZIEŃ IV: TALLIN – HELSINKI – TALLIN
Po wczesnym śniadaniu wyjazd na przystań promową; rejs promem do Helsinek; HELSINKI – spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie m.in. : Senaatintori (Plac Senacki) z pomnikiem cara Aleksandra II, mnóstwem budynków klasycystycznych wokół; katedra luterańska w barwach czerwono – zielonych; Sobór Uspieński z bogatym ikonostasem; Pałac Prezydencki; stadion olimpijski i kościół w skale. Przepłynięcie na Suomenlinnę (ok.15minut) gdzie znajduje się największa na Bałtyku twierdza obronna, piesze zwiedzanie wyspy. Odrobina czasu wolnego. Rejs wieczornym promem do Tallina  – obiadokolacja na promie: bufet all inclusive.  Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ V: TALLIN – TARTU – DYNEBURG
TALLIN – po śniadaniu wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:  PAIDE – malownicze miasteczko z pozostałościami zamku krzyżackiego, 
POLTSAMAA – spacer alejkami ogrodu różanego, zamek, zbór św. Mikołaja; TARTU – dawny Dorpat – Plac ratuszowy z ratuszem i „Krzywym Domem z Tartu”; słynny Uniwersytet Dorpacki; malowniczy park na wzgórzu Tooemagi z ruinami katedry św. Piotra i Pawła). AGLONA – najważniejsze dla katolików miejsce na Łotwie: kościół Wniebowzięcia i Sanktuarium nazywane „Łotewską Częstochową”, gdzie co roku 15 sierpnia pielgrzymują tysiące wiernych. Obiadokolacja. Przyjazd do DYNEBURGA, zakwaterowanie, nocleg.

DZIEŃ VI: DYNEBURG – WILNO
Po śniadaniu wyjazd z hotelu.

DYNEBURG – szkoła polska przy ul. Warszawskiej;  , spacer na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1810 – 1833.  KRASŁAWA – miasto związane z rodziną Platerów; zespół pałacowy zbudowany pod koniec XVIII wieku; kościół katolicki pw. św. Ludwika zaliczany do najpiękniejszych budowli barokowych na terenie Inflant (Łatgalii); ZUŁÓW – miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego; PIKIELISZKI – d. dwór i posiadłość rodziny Józefa Piłsudskiego; WILNO – kościół św Piotra i Pawła na Antokolu z pięknym wnętrzem; cmentarz na Rossie; Starówka: Ostra Brama z Kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, cerkiew św. Trójcy i klasztor Bazylianów, Uniwersytet Wileński.
Obiadokolacja. Przyjazd do hotelu, nocleg. Dla chętnych wieczorny spacer…

DZIEŃ VII: WILNO – DRUSKIENIKI – WARSZAWA
Po śniadaniu wyjazd  do Polski.

DRUSKIENIKI – spacer po uzdrowisku i chwilą zadumy nad Niemnem. Czas wolny. Uwaga: przewidujemy, że
w Druskienikach  będziemy ok.2 – 2,5 godziny – chętni mogą skorzystać z 2-godzinnego pobytu w aquaparku (13 EUR)
Powrót do WARSZAWY w godzinach wieczornych (21.30 – 22.00)

CENA: 1870PLN, SENIORZY 1830PLN

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem; zakwaterowanie: hotele lub ośrodki wypoczynkowe – pokoje 2- osobowe z łazienkami wg programu; wyżywienie: śniadania i obiadokolacje – wg programu; obsługa pilota na całej trasie; rejs promem na trasie Tallin – Helsinki – Tallin (miejsca na pokładzie); ubezpieczenie KL i NNW

CENA NIE ZAWIERA: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych (ok. 60 €); napojów do obiadokolacji .

Data

Maj 26 2019

Koszt

1870PLN

Zapisz się

Polecane wycieczki