Koniec lata nad środkowym Renem w krainie romantyków i filozofów

TERMIN: 20.09 – 25.09.2019

DZIEŃ I: Wyjazd z miejsca zbiórki wg rozkładu jazdy.

DZIEŃ II: Przyjazd do Trewiru (Trier). Zwiedzimy rzymskie zabytki (w tym Porta Nigra, Amfiteatr rzymski, Termy Cesarskie oraz Bazylikę Konstantyna) wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO a miłośnikom średniowiecza polecamy katedrę św. Piotra. Przejazd do Spiry (Speyer). Zwiedzanie – starówki największej romańskiej katedry w Europie wybudowanej w stylu romańskim na przełomie XI/XII w. tj. Katedra Najświętszej Marii Panny i św. Szczepana. Spacer po głównej ulicy Spiry – Maximilianstraße do bramy miejskiej Altpörtel (pozostałość po dawnych murach miejskich, otwarta dla zwiedzających). Najstarsza w Niemczech żydowska mykwa: XVIII-wieczny ratusz oraz Alte Münze zabytkowy budynek sklepu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ III: Po śniadaniu przejazd do Pałacu w Schwetzingen i jego ogrodów, zwiedzanie perły niemieckiego baroku. Spalony podczas wojny o Palatynat w 1689 r. pomiędzy Francją a Ligą Augsburską i na nowo odbudowany pałac pełnił rolę letniej rezydencji książąt Palatynatu. W XVIII w. pałac otoczono na wzór Wersalu pięknym barokowym ogrodem. W latach 1975-1991 pałac gruntownie odrestaurowano. Przywrócono mu dawne XVIII wnętrza a część pomieszczeń przeznaczono na muzeum. Przejazd do Heidelbergu, który od czasów romantyzmu jest jednym z głównych celów turystycznych kraju. Najstarszy i najsłynniejszy uniwersytet Niemiec i najcieplejszy klimat. Idyllicznie położone nad rzeką Neckar miasto którego symbolem jest zamek wznoszący się na północnym zboczu góry Königsstuhl, – przyciąga do nadal wielu turystów. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od panoramicznej Ścieżki Filozofów(Philosophenweg), z której rozciągają się widoki na miasto. Wśród wielu zabytków Starego Miasta (Altstadt) odbudowanego w barokowym stylu po zniszczeniach z lat 1689 i 1693 wyróżniają się: Stary Most (Alte Brücke)– zbudowany w 1788 r. przez elektora Karola Teo Wittelsbacha, Kościół Świętego Ducha (Heiliggeistkirche) – kościół gotycki użytkowany przez parafię ewangelicką jest najznaczniejszą budowlą jaka przetrwała z czasów średniowiecza, ul. Główna (Hauptstrasse) – jeden z najdłuższych deptaków w Europie, przy którym mieszczą się liczne reprezentacyjne XVIII-XIX-wieczne budynki, Kościół uniwersytecki św. Piotra (Peterskirche) – najstarszy kościół na Starym Mieście. Czas wolny, kolacja w Heidelbergu i powrót do hotelu.

DZIEŃ IV: Po śniadaniu cd. zwiedzania Heidelbergu. Zwiedzimy Stary Uniwersytet (Alte Universität), w którym mieści się obecnie muzeum uniwersyteckie, biblioteka i instytut psychologii. Następnie ujrzymy Opactwo św. Bartłomieja w Heidelbergu znane też jako „opactwo neuburskie” (Kloster Neuburg ) czyli benedyktyński klasztor w Odenwaldzie. Przejazd do Wormancji (Worms) jednego z najstarszych niemieckich miast, którego historia sięga jeszcze czasów celtyckich. Najcenniejszym zabytkiem Wormacji jest usytuowana na wysokim wzgórzu monumentalna romańska katedra św. Piotra (Dom St. Peter). Przejazd wzdłuż lewego brzegu Renu do Koblencji na kolację i dla zainteresowanych nocny spacer po starówce. Nocleg.

DZIEŃ V: Po śniadaniu już z rana poznamy Rheinfels – twierdzę obronną w St. Goar zbudowaną przez księcia Dytryka II Bogatego ok. 1250 jako punkt celny na Renie. Twierdzę rozbudowano w XVI w. w stylu renesansowym. Rejs najciekawszą częścią przełomu Renu od St. Goar do Rudesheim z widokiem na zamki i skałę Lorelei. Krajobraz kulturowy Górnej Doliny Środkowego Renu został wpisany w 2002 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy też położony na skalistej wyspie pośrodku Renu zamek Pfalzgrafentein. Następnie przejedziemy prawym brzegiem Renu do skały Lorelei, z której rozpościera się romantyczna panorama na przełomy Renu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ VI: Po śniadaniu przejazd do Weimaru, który wraz z pobliską Jeną stanowił drugi ośrodek romantyzmu niemieckiego na przeł. XVIII i XIX w. Zwiedzimy tu m.in. Muzeum Goethego i park z pomnikiem Adama Mickiewicza. Spacer po mieście i czas wolny m.in. na zakupy i obiad pożegnalny we własnym zakresie. Powrót do Polski i przyjazd w godzinach późnowieczornych.

CENA: 1509 PLN

CENA ZAWIERA: 4 noclegi w hotelach *** – pokoje z łazienkami; 4 śniadania; 4 obiadokolacje; Ubezpieczenie KL 10000 EUR, KR 6000 EUR, NNW 7000 zł, Bagaż 800 zł (TU Signal Iduna); Przejazd autokarem (barek, wc, klimatyzacja, TV); Opiekę pilota

CENA NIE ZAWIERA: Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – ok. 80 EUR/os. (płatne u pilota)

Data

20 Wrz 2019 - 25 Wrz 2019

Koszt

1509 PLN

Kraje

Niemcy

Zapisz się

Polecane wycieczki