Austria – Słowenia

TERMIN: 21.09 – 28.09.2019

DZIEŃ I: WARSZAWA – WIEDEŃ

Warszawa: Spotkanie uczestników – godz. 6.00 – parking przed Muzeum Techniki PKiN; odjazd godz. 6.15. Przejazd przez Czechy.  Granica polsko-czeska; możliwe sprawdzanie dokumentów.

BRNO – Stare Miasto z ratuszem z XIII wieku, katedra św. Piotra i Pawła, spojrzenie na zamek Spilberk na wzgórzu górującym nad  miastem.

Granica czesko – austriacka. Przyjazd do hotelu; zakwaterowanie; obiadokolacja.

DZIEŃ II: WIEDEŃ
WIEDEŃ
. Po śniadaniu w hotelu wyjazd na zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem miejscowym:  Ringstrasse, Opera, Parlament, Ratusz, Filharmonia, Hofburg – rezydencja Habsburgów, Kościół pw. św. Stefana; Schonbrunn – rezydencja letnia cesarzowej Sisi.

Kahlenberg zw. Łysą Górą – kościół św. Józefa z izbą upamiętniającą zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej; z Kahlenbergu roztacza się panorama Wiednia. Obiadokolacja.

Powrót do hotelu; nocleg.

DZIEŃ III: WIEDEŃ – MARIBOR (SLO) – LUBLANA

Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie i wyjazd na trasę. Granica czesko – słoweńska.  – Postoje w miejscowościach oraz obejrzenie ciekawych obiektów:
MARIBOR – drugie co do wielkości miasto w Słowenii; Stare Miasto z kilkoma placami: Grasjki z figurą św.Floriana pośrodku i barokowym zamkiem miejskim,  Swobody z piwnicami winnymi – jednymi z najstarszych i największych w Europie, Slomskov – z katedrą św. Jana Chrzciciela,   Główny z ratuszem, słupem maryjnym i kolegium jezuickim;
PTUJ – malowniczo położony nad Drawą; stare kamienice, piękny rynek jedyny w swoim rodzaju i górujący nad miastem zamek – sprawiają, że Ptuj jest zaliczany do najpiękniejszych miast Słowenii.
CELJE – historia miasta widoczna na każdym kroku; Stare Miasto:  kościół farny św. Daniela, wieża wodna, Dolny Zamek; Dla nas jest ważne, że stąd pochodziła druga żona Władysława Jagiełły – Anna Cylejska, wnuczka Kazimierza Wielkiego.
Przyjazd do Lublany, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja.

DZIEŃ IV: LUBLANA – POSTOJNA –  PIRAN

Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie oraz wyjazd oraz zwiedzanie:

LUBLANA:  najstarsza część stolicy Słowenii położona jest u stóp wzgórza zamkowego, na obu brzegach Ljubljanicy.  W wąskich uliczkach dominuje zabudowa renesansowa, barokowa, modernistyczna czy secesyjna. W pobliżu głównego placu targowego zobaczymy barokową katedrę św. Mikołaja oraz pałac biskupi; w pobliżu swoją architekturą zachwyca ratusz, przed którym stoi pomnik z personifikacją trzech słoweńskich rzek. Przez Tromostovje (Potrójny most) dostaniemy się na Prešernov trg z pomnikiem największego słoweńskiego poety.  Na placu dominuje barokowa fasada franciszkańskiego kościoła Zwiastowania NMP. Dwa inne rozpoznawalne mosty miasta to most szewców i most smoka. Posadowiony na wzgórzu zamkowym lublański zamek przez stulecia zmieniał swoje funkcje. Dziś wieża zamkowa i wały są dobrym punktem widokowym. Odrobina czasu wolnego.  Wyjazd do Piranu.

JASKINIA POSTOJNA – zwiedzanie jednej z największych jaskiń na świecie, liczącej 2 miliony lat, najpiękniejszy przykład form krasowych. Zwiedzanie trasy turystycznej z przewodnikiem, przejazd podziemną kolejką.

PREDJAMSKI GRAD – zamek wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy zamek powstały w jaskini; tutaj według legendy ukrył się „słoweński król rabusiów” Erazam.
Przyjazd do hotelu; zakwaterowanie; obiadokolacja.

DZIEŃ V: PIRAN – TRIEST (I) – PIRAN

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie miejscowości położonych na wybrzeżu Słowenii (46 km):
PIRAN – prawdziwa perełka Słowenii, która swoim wyglądem przypomina włoską Wenecję; zwiedzanie Starówki, Plac im. Tartiniego z najstarszymi obiektami:  kamienica zwana Wenecjanką oraz kościół św. Piotra, kościół św. Jerzego, dzwonnica, latarnia Punta, .

Spacer wybrzeżem z pięknym widokiem na morze i Alpy oraz wieloma restauracjami;

KOPER – to największe miasto słoweńskiego wybrzeża i zarazem jedyny duży port morski Słowenii; piękne miasto z katedrą i pałacem weneckich pretorów, u stóp dzwonnicy naśladującej oczywiście słynną wenecką kampanilę z pl. Św. Marka
SECOVLJE – wizyta w największym solnisku na Słowenii, gdzie zapoznamy się ze średniowiecznymi metodami produkcji soli;

TRIEST (Włochy) – większość zabytków Triestu znajduje się w obrębie starego miasta
z malowniczym wzgórzem San Giusto. Serce miasta stanowi rozległy (jeden z największych w Europie) plac Piazza Unità d’Italia; włoskie smaki…

Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ VI: PIRAN – BLED

Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie i wyjazd na trasę; zwiedzanie:

ŠKOFJA LOKA – miasto uważane za najlepiej zachowane średniowieczne miasto Słowenii. W jego panoramie wyróżnia się charakterystyczna bryła XIII-wiecznego zamku biskupiego, z którym sąsiaduje kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Środek Rynku ozdabia ratusz z XVI wieku, a w pierzejach do dziś zachowały się kamienice z doby gotyku czy renesansu.

BOHINJ – położone nad największym jeziorem na Słowenii stóp masywu Triglav; spacer po okolicy; degustacja lokalnych serów i produktów;

BLED – zwiedzanie średniowiecznego zamku górującego nad jeziorem. Następnie rejs łódkami na wysepkę na jeziorze: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, do którego pielgrzymowano od czasów średniowiecza.

Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja; nocleg.

DZIEŃ VI: BLED – GRAZ (A) – BRATYSŁAWA

Po śniadaniu wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:

Wąwóz Vintgar – spacer szlakiem turystycznym nad spienioną rzeką Radosną

GRAZ to stolica kraju związkowego Styrii. Prawdziwym klejnotem architektury jest zamek
z XV w. z wieżą zegarową. Cała starówka jest wpisana na listę UNESCO

EISENSTADT – miasto Haydna, który mieszkał tutaj przez 30 lat; spojrzenie na rezydencję Esterhazych (Haydn często tam koncertował), Dom Haydna, Ogród Ziołowy, Haydnkirche (kościół Haydna) z Mauzoleum Haydna;

Przyjazd do Bratysławy; zakwaterowanie w hotel, obiadokolacja.

DZIEN VII: BRATYSŁAWA – TRENCZYN – BUDATIN – WARSZAWA

Po śniadaniu – wyjazd z hotelu oraz zwiedzanie:
BRATYSŁAWA – Stare Miasto, kościół św. Marcina, spojrzenie na zamek;
TRENCZYN  –  spojrzenie na  pozostałości rzymskiej osady wojskowej Laugaricio – najdalej na północ  wysuniętym dowodem ekspansji legionów rzymskich cesarza Marka Aureliusza, w rejonie Europy Środkowej. Inskrypcja na stromej ścianie trenczyńskiej skały zamkowej wyryta na pamiątkę zwycięstwa nad Kwadami w 179 roku n. Zamek trenczyński ze „studnią miłości”, Klasztor i Kościół Pijarów na Placu Pokoju.  Obiad na terenie Polski.

CENA: 2280PLN

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem  klimatyzacją, DVD; zakwaterowanie: 7 noclegów wg programu, pokoje 2-3-osobowe z łazienkami; posiłki – 7 obiadokolacji + 7 śniadań; opiekę pilota na całej trasie; realizację programu; ubezpieczenie NNW/KL z suma gwarancyjną 20 tys. EUR/osoba;  VAT.

CENA NIE ZAWIERA: dopłaty do pokoju 1 osobowego – 370 zł  (za potwierdzeniem w biurze); opłat za przewodników lokalnych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Razem około 100-110  euro;opłaty za napoje do obiadokolacji

 

Data

21 Wrz 2019 - 28 Wrz 2019

Koszt

2280PLN

Zapisz się

Polecane wycieczki